trwa inicjalizacja, prosze czekac... konkursy ..konkurs

czwartek, 29 grudnia 2011

Przykłady roślin zmodyfikowanych genetycznie.

Oto kilka zdjęć i krótkich opisów roślin zmodyfikowanych genetycznie.


 Dla nas część z nich jest dziwna, nieprawdaż?


1. “Rybne” truskawki – co się stanie, jeśli do DNA truskawki wprowadzi się geny pochodzące od ryb? Może niektórych rozczarujemy, ale truskawki nie będą pachnieć rybą. Będą za to lepiej znosić niekorzystną, zimną pogodę. Jest to możliwe dzięki genowi, który umożliwia rybom z okolic podbiegunowych przeżywanie w ekstremalnych – w naszym ujęciu – warunkach środowiska naturalnego. Kto wie, czy dalsze badania z wykorzystaniem genu “antyzamrożeniowego” nie pozwolą na wprowadzenie upraw truskawek na Grenlandii; i to na świeżym powietrzu, a nie pod szkłem czy folią…?


2. Złoty ryż ( w porównaniu do zwykłego ryżu)


Rośliny 2 w 1

Grapple - winogrono-jabłko


Pluot - śliwko-morelaFluot - mandarynko-grejfrutLomato - pomidorocytryna, z wierzchu wygląda jak pomidor, a po przekrojeniu widać, że to cytrus.
3. Pomidory antynowotworowe oraz antyalergiczneTe drugie na oko niczym nie różnią się od zwyczajnych odmian; biochemicznie są inne: nie wytwarzają białka profiliny – głównego winowajcy alergii pokarmowych (w zmodyfikowanej odmianie tłumiona jest aktywność genów odpowiedzialnych za produkcję uczulającego białka). Te pierwsze już na oko widać, że są inne – ciemniejsze, o odcieniu niebieskawym, często prawie czarne. Zmiana koloru pomidora to efekt działania genów… lwiej paszczy, wprowadzonych do genomu pomidora. Geny tej pięknej rośliny ozdobnej powodują wzrost ilości antocyjanów w pomidorach. Antocyjany zaś to silne antyutleniacze, wspomagające regenerację komórkową oraz procesy naprawy uszkodzeń w materiale genetycznym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz