trwa inicjalizacja, prosze czekac... konkursy ..konkurs

piątek, 23 grudnia 2011

Czy powinniśmy bać się GMO?

Czy powinniśmy bać się GMO?

GMO może wydawać sie tylko zagrożeniem czychającym na nasze życie i zdrowie. Aby dokladnie przyjrzeć się omawianemu przez nas tematowi powinniśmy znaleść również pozytywne aspekty tych działań. Wśród ludzi jest wiele zwolenników GMO. Oto kilka pozytywnych przykładów:

1. Dzięki GMO rośliny wydają dorodniejsze plony.
2. GMO powoduje znikome lub brak strat materialnych u rolników np. z powodu szkodników.
3. Dzięki GMO mamy o wiele smaczniejsze potrawy.
4. Dzięki GMO powstaje wiele nowych roślin o ciekawym wyglądzie i smku.
5. Warzywa przechowywane są o wiele dłużej.
6. Dzięki odpowiednim modyfkacjom można dopasować daną roślinę do odowiednich warunków środowiska tzn. każdą roślinę można uprawiać praktycznie wszędzie.
7. Pozwoląc rozwijać się GMO zostanie ono coraz bardziej rozwijane i ulepszane.



Przeszukując internet znaleźlismy ciekawy wywiad z prof. Tomaszem Tawrodwskim, który wyraża swoją aprobatę na temat GMO.

Ludzie boją się biotechnologii np. GMO, dlaczego?

"- Należy się zastanowić nad tym, kto się boi i jakie są mechanizmy wywoływania strachu. Po pierwsze boimy się dlatego, że nie rozumiemy pojęcia i nie wiemy o co chodzi. Boimy się nowości, które burzą nasze terminy pojęciowe. Stare przykłady związane ze strachem przed pociągiem, traktorem, nowymi środkami komunikacji. Niegdyś powszechne były informacje o strachu i o negatywnych skutkach związanych ze stosowaniem telefonii komórkowej. Miała ona powodować m.in. „rozwodnienie mózgu” czy „zaburzenie krwiobiegu”. Ale bilans, który zrobił Pan i ja, jasno wskazuje, że opłaca się nosić telefon komórkowy w kieszeni bo odczuwamy większą wygodę niż potencjalną stratę. W odniesieniu do produktów GMO, żaden uczciwy naukowiec nie powie, że jest w 100% pewien, że nie będzie efektów negatywnych, tutaj pewność jest rzędu 99,9%. Tak naprawdę żadna czynność nie zawiera większego współczynnika pewności. Upraszczając sprawę: nie ma Pan większej pewności, że krzesło się nie złamie. Nie ulega wątpliwości, że musimy edukować społeczeństwo, że GMO to nie zło, ale realna szansa na poprawę warunków życia."

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz